Dziś jest: Wtorek 23 stycznia 2018, imieniny: Ildefonsa i Rajmunda

15-11-2012

OBCHODY 94 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI - KARNICE

Uroczystości związane z 94 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości obchodzono w Zespole Szkół Publicznych w Karnicach dnia 12 listopada. Z tej okazji uczniowie pod kierunkiem p. Wioletty Lampart i p. Anny Kulasek przygotowali inscenizację historyczną pt: "Dzisiaj wielka jest rocznica …"
Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Karnice pan Lech Puzdrowski, Dyrektor Biblioteki Gminnej pani Elżbieta Maślij, Dyrektor Gminnego Klubu Kultury pani Ewa Trębicka, Komendant Straży Gminnej pan Marek Bławat, Ksiądz Proboszcz Ryszard Wiencis.
Przez zabawną historię uczniowie opowiedzieli nam o losach naszej Ojczyzny w dążeniu do niepodległości, o znaczeniu daty 11 listopada i losach bohaterów biorących udział w walce o wolność.
Pieśni patriotyczne śpiewane przez szkolny chór, który został przygotowany przez p. Jolantę Dąbrowską i dekoracja przygotowana przez panie Gabrielę Wojciechowicz i Monikę Kocik dodały akcentu tamtego wydarzenia, choć przez chwilę mogliśmy poczuć się jak w Wilnie czy Krakowie, nucąc o naszych dzielnych Legionach, szarej piechocie, kochanym który na czas wojny pozostawił nasze serce czy modląc się aby Bóg pozwolił wrócić nam do wolnej Polski.
Przywołanie wydarzeń sprzed 94 lat uświadamia, że suwerenność Ojczyzny jest podstawą naszego życia. Wszystko ulega zmianie, gdy rozpoczyna się czas wojny. Wojna zaburza nie tylko układ polityczno-gospodarczy, jest czynnikiem determinującym życie każdego, niezależnie od tego czy jest obywatelem kraju agresora czy zaatakowanego. Egzystencja w trudnej rzeczywistości, gdzie śmierć, łzy, walka są na porządku dziennym, jest bardzo trudna. Uroczyste akcentowanie wydarzeń z wojennej przeszłości pozwala docenić istotę wolności.
Na zakończenie dyrektor szkoły p. Teresa Szydłowska życzyła wszystkim satysfakcji z rozwoju naszego państwa, mądrego korzystania z daru wolności i zjednoczenia w osiąganiu wspólnych celów na poziomie całego kraju i lokalnych wspólnot. Mottem naszych działań są słowa wielkiego rodaka - Sługi Bożego Jana Pawła II skierowane do nas w liście z okazji 25 rocznicy pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny: "Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna". Przekazując dzieciom i młodzieży bezcenną wiedzę o naszym narodowym dziedzictwie, aktywnie celebrujemy ten wyjątkowy dzień. Pani dyrektor dziękowała za podkreślenie radosnego wymiaru tych chwil i sumienność przez którą staramy się aby nasza Ojczyzna rozwijała się, żeby nam żyło się lepiej.

Zespół do spraw promocji szkoły w ZSP w Karnicach