Dziś jest: Wtorek 23 stycznia 2018, imieniny: Ildefonsa i Rajmunda

17-11-2011

NIEZWYKŁA LEKCJA

4 listopada 2011 r. uczniowie klas III gimnazjum Zespołu Szkół Publicznych w Karnicach uczestniczyli w niecodziennej lekcji z "Edukacji dla bezpieczeństwa".

Zajęcia z "Edukacji dla bezpieczeństwa" są nowo wprowadzonym przedmiotem do szkół; uczniowie w ramach tych zajęć dowiedzą się jak postępować w przypadku pożaru, powodzi, wypadku drogowego, czy ataku terrorystycznego. Nauczą się również jak udzielać pierwszej pomocy i jak ewakuować szkołę oraz co zrobić w przypadku poparzenia, wyziębienia i przegrzania, zatrucia pokarmowego i chemicznego, porażenia prądem oraz złamania i zwichnięcia. Lekcje mają charakter teoretyczny i pokazowy ale głównie praktyczny.



I właśnie jedna z takich praktycznych lekcji odbyła się w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Karnicach.

Zajęcia prowadzone były przez Prezesa Gminnego OSP, Pana Piotra Strojka.


Uczniowie w ramach, godziny lekcyjnej zapoznali się ze sprzętem znajdującym w straży, poznali rodzaje i zastosowanie gaśnic, mieli możliwość samodzielnego odbezpieczenia zawleczki przy gaśnicy jak i jej użycia, poznali wyposażenie wozu strażackiego, zastosowanie poszczególnych węży a także samodzielnie, choć pod okiem komendanta i opiekuna, uruchomili sprzęt ratowniczy znajdujący się w mniejszym wozie strażackim.

Ciągłych pytań i udzielanych odpowiedzi nie było końca, uczniowie jak najwięcej chcieli się dowiedzieć na temat pracy straży a komendant sprawdzał znajomość przepisów przeciwpożarowych wśród młodzieży.


Ta niecodzienna lekcja na pewno nie będzie ostatnią, która została zorganizowana przez opiekuna, Annę Kulasek i Prezesa Gminnego OSP, Piotra Strojka. Przedmiot "Edukacja dla bezpieczeństwa" zobowiązuje do przeprowadzania jak największej ilości lekcji praktycznych, podczas których, pod okiem nauczyciela i odpowiednich służb, uczniowie mogą nauczyć się odpowiedniego reagowania i postępowania w razie zagrożenia.

Anna Kulasek