© DOŻYNKOWE SPOTKANIE Z TRADYCJĄ - Karnice

Święto plonów w Gminie Karnice przebiegło przy sprzyjającej aurze pogodowej i pozytywnej atmosferze. Uczestniczyło w nim wielu mieszkańców gminy i gości, którzy przybyli 7 września do Karnic. Jak zwykle nie zawiodły sołectwa, które przygotowały wspaniałe potrawy i piękne stoiska. Bogactwo dźwięków zaprezentowanych przez występujące zespoły trafiło do każdego słuchacza.
 Dożynki zwane też świętem plonów to historyczny obrzęd dziękczynny za zakończenie żniw i prac polowych. W ubiegłą sobotę dożynki w Gminie Karnice tradycyjnie rozpoczęły się Mszą Świętą w karnickim kościele. Tuż po niej korowód dożynkowy przemaszerował na plac przy Gminnym Klubie Kultury. Podczas oficjalnego rozpoczęcia Wójt Gminy Karnice Lech Puzdrowski i Przewodniczący Rady Gminy Andrzej Przeździęk przywitali przybyłych gości, m.in. delegacje z zaprzyjaźnionych gmin: Gartz i Kłodawa. Podziękowali sołectwom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania tegorocznych dożynek. Część oficjalną zakończono przekazaniem chleba gospodarzowi dożynek przez tegorocznych Starostów panią Renatę Mruk i pana Tadeusza Blocha.

Wspaniale przygotowane stoiska przez sołectwa, koło emerytów i rencistów w Karnicach, koło łowieckie "Bażant" i Centrum Integracji Społecznej oferowały bogate menu, a smakowite zapachy zachęcały do degustacji tradycyjnych potraw (poszczególne stoiska przedstawimy w odrębnych materiałach). Natomiast na scenie zaprezentowała się młodzież ze szkół gminnych, zespoły folklorystyczne z gminy Kłodawa oraz Czerwona Róża, zespół taneczny "Żurawianki" i Kapela Podwórkowa "Kryzys".

Potrawy z menu degustacyjnego sołectw, przygotowane wieńce oraz stoiska brały udział w konkursach gminnych, których wyniki przedstawiają się następująco:

 • Wieniec Tradycyjny: I miejsce - Węgorzyn, II miejsce - Paprotno, III miejsce - Niczonów
 • Wieniec Nowoczesny: I miejsce - Karnice, II miejsce - Czaplin Wielki, III miejsce - Skrobotowo
 • Najlepsza Potrawa: I miejsce - Konarzewo "Kura po staropolsku", II miejsce - Trzeszyn "Zupa kremowa", III miejsce - Dreżewo "Kwaśnica"
 • Najsmaczniejsze Ciasto: I miejsce - Czaplin Mały "Ciasto z gruszką", II miejsce - Kusin "Sernik Złota Rosa", III miejsce - Drozdowo "Ciasto ze śliwką"
 • Najpiękniejsze Stoisko: I miejsce - Lędzin, II miejsce - Cerkwica, III miejsce - CiećmierzGłówną atrakcją wieczoru był występ zespołu Farba. Przebój grupy "Chcę tu zostać" sprawił, że mimo siąpiącego deszczu pod sceną było naprawdę gorąco. Tuż po zachwycającym występie teatru ognia Firemist i pokazie fajerwerków na scenie pojawił się zespół Cocktail Boys. To właśnie on ciekawą  aranżacją znanych i lubianych przebojów porwał wszystkich do tańca i zabawiał publiczność do późnych godzin nocnych.
Tradycyjnie podczas karnickich dożynek dzielono tortem, a po pieczone prosię oraz jagnię serwowane przed namiotem gminnym ustawiała się naprawdę spora kolejka.

Organizacja tego wspaniałego święta była możliwa dzięki sponsorom, którymi byli:


www.gaz-system.pl  .  :  .  www.baltic.pipe.pl

 • 4056
  LICZBA LUDNOŚCI GMINY
 • 133.12
  POWIERZCHNIA GMINY W KM2
 • 29
  LICZBA MIEJSCOWOŚCI
 • 16
  LICZBA SOŁECTW