© Kultura - Karnice

Życie kulturalne oraz społeczne Gminy Karnice, skupione jest wokół Gminnego Klubu Kultury, świetlic wiejskich oraz bibliotek. Od 2005 roku rozpoczęto remonty oraz budowy nowych obiektów pełniących funkcję świetlic środowiskowych, co stało się istotnym działaniem zmierzającym do poprawy życia społeczności lokalnej terenów Naszych Gminy.

Organizowane przez Gminny Klub Kultury zajęcia plastyczne, muzyczne, sportowe, z rękodzielnictwa artystycznego, mobilizują nie tylko najmłodszych, ale i grupę dorosłych mieszkańców do tego, by wyjść z własnego domu i spotkać się ze swoim „sąsiadem”. Jest to element integracji i jednocześnie nauki. Pozwalają na integrację i naukę wspólnego spędzania czasu, czego wciąż brakuje w relacjach pomiędzy mieszkańcami małych miejscowości typu wiejskiego. Świetlice są punktem, od którego „wszystko się zaczyna”. Mieszkańcy spotykają się, rozmawiają i planują festyny plenerowe, zawody sportowe. Przy świetlicach formują się różne organizacje typu Koła Gospodyń Wiejskich.


BIBLIOTEKI

W Gminie Karnice funkcjonują dwie biblioteki publiczne; w Karnicach oraz w Cerkwicy. Oprócz wypożyczenia książek w Naszych Bibliotekach można wziąć udział w rozmaitych konkursach często organizowanych dla zachęcenia mieszkańców do sięgnięcia po lekturę.


ZESPÓŁ CZERWONA RÓŻA Z CERKWICY

Zespół Ludowy Czerwona Róża, jest Naszą „wizytówką”. W Gminie działa od 2001 roku i jest wielkim akcentem ludowości i tradycji Karnickiej Ziemi. W skład zespołu wchodzą zarówno Panie jak i Panowie. Jest to grupa śpiewająca repertuar piosenki ludowej, biesiadnej ostatnio również cygańskiej. W pięknych strojach typu pomorskiego, są dekoracją artystyczną nieomal każdej imprezy kulturalnej organizowanej w Gminie. Kunszt artystyczny zespołu można podziwiać na przeglądach i festiwalach szczebla powiatowego, wojewódzkiego oraz międzynarodowego. Piosenki Zespołu w 2008 roku, gościły nawet na liście przebojów popularnej rozgłośni radiowej.


CHÓR OREMUS Z KONARZEWA

W 2002, w kościele parafialnym w Konarzewie, pierwszy raz zabrzmiał głos chóru „Oremus”. Był to początek występów Pań, które postanowiły nie ukrywać swojego talentu wokalnego, tylko go zaprezentować. Od tego czasu chór regularnie spotyka się na próbach i daje występy przy okazji rozmaitych uroczystości.
W skład chóru wchodzą:

  • Anna Pawłow – opiekun merytoryczny chóru,
  • Agata Szpakowska,
  • Jolanta Mruk,
  • Małgorzata Rzęsa,
  • Bożena Drzazga,
  • Bogusława Malko,
  • Wioletta Hryniewicz,
  • Regina Bumbul.

OSP

Ogromna funkcję integracji społeczności lokalnej, pełni Ochotnicza Straż Pożarna.Pomoc druhów OSP jest nieoceniona. Niejednokrotnie na dźwięk syreny alarmowej niezależnie od pory dnia, święta i sytuacji, pozostawiają swoje domowe obowiązki, a czasem nawet pracę i ruszają z pomocą innym ludziom. Ponadto przechodzą szereg specjalistycznych szkoleń, dzięki którym ich pomoc jest na wysokim poziomie. Narażając swoje zdrowie, często również życie pomagają w potrzebie i ratują z opresji. W Gminie funkcjonują czery jednostki: OSP Karnice, OSP Cerkwica, OSP Skrobotowo i OSP Paprotno.
Z mottem na ustach: „Razem tworzymy, razem chronimy”, młodzi i starsi druhowi tworzyli na tych terenach Ochotniczą Straż Pożarną (od 1945 roku), która funkcjonuje do dziś.

Od tamtych lat obraz OSP znacznie uległ zmianie. Nie tylko sprzęt ale i sposób prowadzenia akcji nie przypomina w niczym tego z lat pięćdziesiątych. OSP Cerkwica w 2009 roku przeniosła swoją siedzibę do nowo wybudowanej remizy OSP; zakup samochodu bojowego dodatkowo wzbogacił wyposażenie techniczne straży. OSP Karnice zostało doposażone w nowy samochód bojowy, który w akcjach jest znacznie skuteczniejszy i znacznie ułatwia dotarcie do potrzebujących.

OSP Gminy Karnice jest wręcz swoista tradycją rodzinną, gdzie wspólnie w akcjach biorą udział synowie, ojcowie czasem seniorowie rodów. Bezinteresowne ratowanie życia jest pięknym przesłaniem, dającym wiarę w drugiego człowieka.


STOWARZYSZENIA

W Gminie Karnice funkcjonują trzy stowarzyszenia: Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Karnickiej „Kraina Liwki”, „Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi Niczonów” oraz działające w Paprotnie stowarzyszenie „Nasza Nadzieja”. Stowarzyszenia prężnie działają na rzecz terenów Gminy, społeczności lokalnej. Wszystkie w swym statucie stawiają na hasło poprawy życia kulturalnego potencjalnego mieszkańca Ziemi Karnickiej.

Stowarzyszenie Kraina Liwki zajmuje się dodatkowo rękodzielnictwem artystycznym, a swoje dzieła Panie prezentują na wystawach oraz sprzedają podczas uroczystości gminnych. A jest co podziwiać i w czym wybierać. Przepiękne zdobione butelki, wazony, ręcznie wyplatane kosze, naczynia, przyciągają spojrzenia nawet najbardziej wybrednych kolekcjonerów sztuki regionalnej. Oprócz działań artystycznych, Stowarzyszenie propaguje naukę zdrowego stylu życia, czynnego wypoczynku.

Niczonowiskie Stowarzyszenie jest dobrze znane z organizacji słynnych Dni Niczonowa. Podczas tej imprezy, która na stałe zagościła w kalendarzu imprez Gminy Karnice, proponowane są liczne atrakcje kulturalne (np. koncert muzyki poważnej muzyków filharmonii) oraz kulinarne. Potocznie ujmując: „coś dla duszy, coś dla ciała”.

Stowarzyszenie w Paprotnie jest inicjatorem i głównym wykonawcą placu rekreacji i wypoczynku. Członkowie „Naszej Nadziei” planowanymi działaniami chcą poprawić wizerunek swojej rodzimej miejscowości i tchnąć w nią nową, pozytywną energię.
E.W.

  • 4056
    LICZBA LUDNOŚCI GMINY
  • 133.12
    POWIERZCHNIA GMINY W KM2
  • 29
    LICZBA MIEJSCOWOŚCI
  • 16
    LICZBA SOŁECTW