Dziś jest: Wtorek 23 stycznia 2018, imieniny: Ildefonsa i Rajmunda

13-05-2011

Udana wizyta w Saksonii

Już po raz piąty uczniowie Zespołu Szkół Publicznych w Karnicach oraz Szkoły Podstawowej w Cerkwicy wzięli udział w wymianie polsko-niemieckiej, która odbywa się w ramach współpracy gminy Karnice i gminy Burkhardtsdorf w Saksonii w Niemczech.

Celem wymiany szkolnej jest nawiązanie kontaktów miedzy uczniami, praktyczne zastosowanie języków obcych i zachęcenie młodzieży do ich nauki oraz poznanie walorów krajobrazowych i historii regionu. Bezpłatny udział w wymianie był dla uczniów nagrodą za wyniki w nauce. 

Drugiego maja polscy uczniowie rozpoczęli podróż autokarem do oddalonych o blisko 600km Erzgebirge. Na miejscu zostali uroczyście przywitani przez radnych gminy oraz dyrektora i uczniów Evangelische Mittelschule Burkhardtsdorf. Reszta dnia upłynęła młodzieży na grach i zabawach integracyjnych.

Kolejne dni przyniosły wiele atrakcji: zwiedzanie zoo i zabytkowego kościoła w Dreźnie, wyjazd do Czech do górskiego miasteczka Vejprty, zwiedzanie Muzeum Przemysłu w Chemnitz oraz miniaturowego miasteczka kolei. Nie zabrakło również sportowej rywalizacji podczas ”Sporttag” – dnia sportowego, w którym zorganizowano rozgrywki międzyszkolne w hali sportowej Zwonitztahalle. Miłe chwile młodzież spędziła również na basenie Atlantis w Annaberg- Bucholz. Pożywkę dla ducha zapewniono naszym uczniom podczas „Galaabend"- wieczoru muzycznego. Gospodarze odśpiewali wiele pięknych piosenek, recytowali wiersze, tańczyli i grali na instrumentach.

Po kilkudniowej wizycie w Niemczech polscy uczniowie zostali serdecznie pożegnani i obdarowani drobnymi upominkami przez nowo poznanych przyjaciół.

„Z niecierpliwością oczekujemy rewizyty uczniów z Saksonii we wrześniu” – mówi Halina Maślij, Dyrektor SP w Cerkwicy.

M. B.