Dziś jest: Poniedziałek 22 stycznia 2018, imieniny: Anastazji

11-05-2011

Karnickie przysmaki na PIKNIKU NAD ODRĄ

Podczas jubileuszowej, 20. już największej imprezy turystycznej w województwie zachodniopomorskim, uwagę zwiedzających przyciągały kolorowe stroje pomorskie oraz tradycyjne wypieki karnickich gospodyń serwowane na stoisku z lokalnymi kulinarami.

W dniach 7-8 maja 2011 r., podczas Festiwalu Wyrobów i Kuchni Regionalnych, imprezy po raz czwarty towarzyszącej PIKNIKOWI NAD ODRĄ, przybyli goście mieli okazję posmakować potraw i wyrobów charakterystycznych dla różnych regionów województwa zachodniopomorskiego.

Na imprezie, której patronował Urząd Marszałkowski, nie mogło zabraknąć przedstawicieli Gminy Karnice. Delegacja z Gminnego Klubu Kultury, w składzie: Ewa Trębicka, Mariola Brodka, Agata Szpakowska oraz Beata Buczkowska z dumą zaprezentowała popisowe dania karnickich gospodyń: Karniczanki oraz Roladki św. Ottona. Pochodzenie obu smakołyków wiąże się z kresami wschodnimi, stamtąd bowiem przepisy przywędrowały do Karnic wraz z przesiedlaną ludnością oraz zostały zaadaptowane przez lokalne gospodynie.

Przepyszne drożdżowe bułeczki z nadzieniem gryczano-ziemniaczanym z dodatkiem skwarek oraz chrupiące przysmaki z masy ziemniaczanej okraszonej smażonym mięsem i cebulką, zawiniętej w wafel, podbiły serca mieszkańców województwa zachodniopomorskiego. „To stare przepisy, ale jak smakują” – zachwalała Ewa Trębicka, Dyrektor Gminnego Klubu Kultury w Karnicach.

Kolorowa oprawa stoiska, barwne kostiumy i wesołe uśmiechy na twarzach przedstawicieli naszej gminy dodatkowo przyciągały uwagę wielu zainteresowanych karnicką historią i kulturą. Wyroby znikały ze stoiska w oka mgnieniu, wielu odwiedzających zapowiedziało swoją wizytę w Gminie Karnice oraz nawiązanych zostało wiele ciekawych znajomości, które zaowocowały licznymi zaproszeniami na regionalne imprezy.

„W przyszłym roku na kolejnym Festiwalu Wyrobów i Kuchni Regionalnych z pewnością nie zabraknie karnickich rarytasów” – zapewniały wspólnie Mariola Brodka, Beata Buczkowska i Agata Szpakowska.

M.B.